A gyorsaság önmagában kevés
2006.11.04. 09:42
Az évtized legfontosabb pilótaszerződése a Ferrari megoldása Michael Schumacher pótlására. Most, hogy az utódlás lényegében véget ért - gyorsasága mellett mit kell még teljesítenie Kimi Räikkönennek?
F1 Racing |
|
 |
Itt jön hát ő - az egy szótagos srác, a jégkirály, dizájnos sisakjában -, az egykori McLaren-figura. Jellegzetesen vörös Puma versenyoveralljában, immár felismerhetetlenül, becsúszik abba a híres, testre szabott ülésbe, és beletelepszik - mintha legalábbis oda tartozna - Michael Schumacher világának legeslegközepébe. De ez az új világ már Kimi-Matias Räikkönené. Természetesen ez sokkal több, mint egy átlagos pilótacsere. Úgy értem, hogyan lehetne nyomdokába lépni minden idők legsikeresebb F-1-es bajnokának? Hogyan folytatható az ő munkássága? Sehogy. Azt nem lehet folytatni. Az elegy már soha többé nem lesz ennyire erős - Michael, a Ferrari csapata és az őket segítő elmék elegye. De persze megtehetjük, hogy továbblépünk, és elgondolkodunk azon, milyen is lesz majd a világ ezután. Amikor ez az új kinézetű, de valójában ősrégi Ferrari csapat már valószínűleg az egyik legfőbb alkotóeleme (Ross Brawn) nélkül áll majd ki; és Felipe Massával, a folyékony olaszsággal beszélő, versenygyőztes, Maranellót, a srácokat és a Ferrari-rendszert tenyereként ismerő kis brazil által áthelyezett hangsúlyokkal. Szóval, hogyan illik ide Kimi? Elsoként lássuk a paramétereket...
Első számú tényező: gyorsaság Jelenleg Kimi a legtisztábban vezető pilóta az F-1-ben. Egyenes vonalakban gondolkodik, és úgy is vezet. S persze tökéletesen uralja az autó dinamikus súlypontáthelyezését. Semmi oda nem illőt nem találni a vezetésében. Gyönyörűen összehangolja a finom-kemény pedálkezelést a kicsit fordít-nagyot fordít kormányimpulzusokkal - pontosan tudja, mit csinál. Kimi nem valami finn régészeti csoda, akit egy gleccserbe fagyva találtak, és most véletlenül bedobtak egy F-1-es autó pilótafülkéjébe. Kimi idejekorán keresztülment az ütközős-balesetezős-eldobós időszakán a Formula-Renault-ban, felfedezve a versenyzés alapösszetevőit, és azokhoz tartja magát azóta is. Ezért elismerés illeti Steve Robertsont, társmenedzserét, aki apjával, Daviddel egyengeti Kimi útját. Steve, a Rob Wilson-féle pilótaiskola egykori munkatársaként már idejekorán beültette a Fifty-Four Nine (FFN - Wilson versenyzői akadémiája) szellemiségét Kimi Räikkönenbe. Nem csoda hát, hogy az összes jelenlegi Räikkönen-Robertson F-3-as pilóta az FFN neveltje.
A teljes cikket elolvashatja az F1 Racing magyar kiadásának 2006. novemberi számában. |
|